Cituoti:
3. Kaip tik ir norėjau atkreipti dėmesį, kad gamtoje tarp 'mulčio' tarpsta tik daugiamečiai, o vienmečiai/dvimečiai gyvena tik ten, kur dirvožemis atidengtas. Tai būtų paupiai ar gyvūnų (žmogaus) pažeista velėna. Pievose vienmečiai negyvena (yra kelios išimtys - labiau parazitiniai augalai), kaip beje ir miškuose (tiesa, gyvena sprigės ar snapučiai, bet nesuirusių nuokritų jų gyvenamose vietose labai minimalu).
Geras pastebėjimas. Labai geras. Aš tik patikslinau, kad vienmečiai ir dvimečiai gali augti ir tarp mulčio. Juk pievose auga dvimečiai ir vienmečiai augalai, ir jie auga tarp mulčio, nes visa pieva yra mulčiuota. Žinoma, jie išauga ten kur padaromas pažeidimas - kurmis prakniso, skruzdėlės sukėlė skruzdėlyną ir jį apleido, kanopiniai pradrėskė velėną, šernai pakniso, lapas nukrito ar žolių kuokštas ir padarė tarpelį įsikurti naujokams. Štai ir įsikuria vienmečiai ir dvimečiai, ir auga tarp daugiamečių ir tarp mulčio. Bet žinoma, vienmečių ir dvimečių stichija - pažeistos vietos, tokios kaip paupiai, keliukai, silpnapievės dykvietės, šiukšlynai. Tačiau gali jie augti ir pievoje, ir su mulčiu, kitaip sakant - legalu juos taip auginti.
Bet pastebėjimas labai geras. Kaip tik žemdirbystė ir atsirado visokiose ten Nilo ir Tarpupio užtvinstančiose pakrantėse. Ten potvynis užnešdavo dumblo ir į tą dumblą sodindavo, kitais metais vėl tas pats. Tai jeigu kas turi tokį užnešamą sklypą, tai nieko blogo nematau. Sėji ten vienmečius kultūrinius ir tiek, o nori sėklos dvimečiams, tai truputį aukščiau nuo upės pasodini, kad nenuneštų vanduo. Bet esmė, kad beveik niekas tokių sklypų neturi Lietuvoje, o ir įstatymiškai, manau, neleidžiama tokia veikla, nes yra upių apsauginės zonos. Todėl daugelis negali pasinaudoti tokiomis ištvinusiomis upėmis. Reikia sugalvoti kaip ūkininkauti pievose ir miškuose. Ir tas antras variantas - velėnos pažeidimas labai tinkamas šioje aplinkoje, nes taip daro gamta, t.y. ji pažeidžia kanopomis ar knisimu ir sėja vienmečius ar dvimečius.
Cituoti:
Jūsų požiūriu, kiek supratau, dirvos atidengimas (arimas, perkasimas) vienmečiams/dvimečiams yra mažiau gamtiška, nei žolės pjovimas ir jos krovimas mulčio pavidalu. Kažkaip keista.
Tai štai ir pasiaiškinkim. Dirvos atidengimas gamtoje vyksta kaip? Kanopa padaromas pažeidimas pievoje. Nedidelis. Arba šernas paknisa, bet irgi nedidelį gabaliuką. Arimo, perkasimo nėra gamtoje. Ir negana to, kad neariama, tai dar ir nedaromi tokie dideli plotai. Gamtinėje žemdirbystėje vyksta kažkas panašaus į kanopų įspaudimus, šerno paknisimus ir mulčio supuolimus. Velėna nekasama, bet lokaliai pažeidžiama. Ir kaip tyčia pradeda čia augti vienmečiai laukiniai augalai. Jie iš karto "užgydo" žaizdą ir paslepia ją nuo saulės spindulių. Galime taip daryti ir mes su kai kuriomis kultūromis - pavyzdžiui, garstyčiomis. Tačiau ne visos kultūros taip sugebės padaryti. Matome, kad gamta nori užsidengti kuo greičiau ir gamtoje yra du uždengimo būdai - gyvais augalais, arba jų liekanomis. Todėl renkamės mulčią, nors tai yra dirbtinis mulčio uždėjimas, tačiau jau geriau pridengti dirbtinai, nei laikyti atvirą pažeistą vietą ir kauptuku šalinti piktžoles. Štai tokių kassavaitinių pakrapštymų su kauptuku gamtoje tikrai nebūna, o uždengtos dirvos mulčiumi - būna. Suartoje žemėje vėlgi nevyksta tie procesai kur vyksta natūraliai gamtoje. Gamtinėse lysvėse vyksta. Todėl suartoje žemėje dirvožemis degraduoja, o gamtinėje žemdirbystėje - gerėja.
Yra atrastos žemės dirbimo sistemos kur įdirbamas tik pats dirvos paviršius. Ir tai daroma dideliuose laukuose, traktorių pagalba. Toks velėnos pradrąskymas yra gamtiškas, nes neatriama, tačiau čia yra du minusai. Pirma, gamtoje tokių didelių pradrąskymų nėra. Antra, jei darytume lokalius tokius pradrąskymus, tai galėtume auginti tik keletą kultūrų, tokių kaip minėjau - garstyčios - kurios sugeba uždengti pažeistą vietą gyvais lapais ir išgyventi be papildomo žolių šalinimo - kauptuku ar chemija (abu variantai kenksmingi gamtai).
Taigi, manau, elgiamės gana gamtiškai savo žemdirbystėje. Geresnio būdo kol kas nematau, jei kas mato, tai būtinai praneškit, nes tokių būdų ieškome ir bandome dar labiau artėti prie gamtos. Jau vien pats pastebėjimas apie vienmečius augalus ir pažeistas velėnas yra labai geras, iš čia gaunam keletą ūkininkavimo variantų - ūkininkauti užliejamose vietose ir kai kurias kultūras sodinti be mulčio, tiesiog pradrąskant velėną. Kitais atvejais - tenka mulčiuoti ir tai yra labai gamtiškas metodas.