Kai tik pradėjome ūkininkauti pagal gamtinę žemdirbystę, tai kaip ir kiekvienas naujokas bijojome, kad daržovės neužaugs, kad jas būtinai kas nors suės. Todėl norėdami apsaugoti savo daržoves sodinome daug apsauginių augalų - tagečių, medetkų, diemedžių, nasturčių ir pan. Tų metų rezultatas - daržovės neužaugo visai, užaugo tik apsauginiai augalai.

Dabar žinome - apsauginiai augalai gamtinėje žemdirbystėje yra nereikalingi.
Pažiūrime į gamtą. Ten nėra ligų ir kenkėjų protrūkių. Ir nėra ten apsauginių augalų. Kažkas kitas apgina augalus. Reiškia ir mūsų darže turi būti daug gamtos ir daržas nesirgs.
Kitaip tariant, gamtoje kiekviena piktžolė yra apsauginis augalas. Įsivaizduokite, kad jūsų darže auga milijonas apsauginių augalų. Tai štai gamtiniame darže tas įmanoma, nes kiekviena piktžolė tarp lysvių yra apsauginis augalas.
Yra dar įdomiau. Apsaugą vykdo ne augalų įvairovė, o ekosistema. Jei gėlininkas prisodina tris šimtus veislių tulpių, du šimtus - rožių, dešimt gvazdikų ir dar daug daug kitokių gėlių, tai ar pas jį nuo augalų įvairovės ligos ir kenkėjai išnyks? Ne. Neišnyks. Todėl, kad ne augalų rūšių skaičiuje esmė, o ryšiuose tarp tų augalų, t.y. ekosistemoje. Rožės su tulpėmis nesugeba sudaryti ekosistemos, nesugeba užmegzti ryšių tarp savęs. O štai liucerna, buožainė, šakinys, lipikas, trauklapis, miglės ir eraičinai bendrauja tarpusavyje, sudaro ekosistemą ir padeda vieni kitiems augti. Todėl daržas turi būti ekosistemos viduryje, surištas pastoviais ryšiais su ja, tada jis nesirgs.
Dabar pagalvokim kas atsitinka, jei prisodiname į gamtinį daržą daug tradicinių apsauginių augalų - tagečių, medetkų, levandų, yzopų, šalavijų... Tai nėra vietiniai augalai ir mūsų ekosistemose jie patys negyvena, t.y. mūsų ekosistemos jų nepriima ir per laiką jų atsikrato. Taigi šie apsauginiai augalai ryšių su vietos augalais neužmezga, tačiau jie užima vietą, t.y. ten, kur gali augti piktžolės ir sudaryti teigiamus apsauginius ryšius auga jie ir nieko nedaro. Tai reiškia, kad apsauginiai augalai gamtiniame darže ne tik nepadeda, bet dar ir trukdo. Nes gamtinėje žemdirbystėje apsaugą atlieka ekosistema, o apsauginiai augalai kaip svetimkūniai ir patys iškrenta iš ekosistemos ryšių tinklo ir jį sudrąsko.
Apsauginiai augalai reikalingi tik tradiciniame darže, kur nėra ekosisteminės apsaugos, kur nėra gamtos. O pas mus - atvikščiai.