Gamtinė žemdirbystė
http://gz.home.lt/

Biologijos ir agronomijos dermė
http://gz.home.lt/viewtopic.php?f=9&t=665
Puslapis 11

Autorius:  Eimute [ Pir Lap 17, 2014 12:20 pm ]
Pranešimo tema:  Biologijos ir agronomijos dermė

Pasiklausius įvairių žmonių patirties ir pridėjus savo, matyti, kad gaunami nevienodi rezultatai GŽ srityje. Vieniems puikiai, kitiems nusivilimas.
Man pirmieji metai irgi davė daugiau - išvados "nepavyko", negu "pavyko". Buvo minčių, kad Laimis su Sauliumi "makaronus kabina". Bet nenuleisti rankų vertė šioks toks ekologinių dėsnių pažinimas. Racionaliai mąstant iš tikrųjų yra labai svarbu dirvos ir paklotės gyvybė ir bioįvairovė visoje daržo ir sodo aplinkoje. Skaidytojai, augalėdžiai, plėšrūnai, augalai - kaip organinės medžiagos gamintojai, skaidytojai - kaip organinės medžiagos vertėjai augalams prieinamomis medžiagomis.
Kodėl mes pripažįstame kad, tai gamtos gyvavimo būtini elementai. Kodėl mes tai visiškai išbraukiame iš agrocenozių - žmogaus dirbamų plotų. O tie plotai hechtariniai.

Todėl ir svarbu suprasti gyvų organizmų ryšius, dirvodaros derlumo kūrimą, dirvos struktūros gerinimo procesus. O kiekvieno situacija yra unikali. Pralaidi dirva, suplukta dirva, sunki dirva, šlaitai ir nuokalnės, žemos vietos kur labiau kaupiasi drėgmė, vyraujantys augalai. Pagal situaciją reikia prisitaikyti. Vienur yra gerai tiesiog sukelti lysves nors 10 cm, kitur geriau auginti laukeliais, o ne lysvėmis. Pavyzdžiui, mano vieno smėlnigo ploto pietvakarinėje dalyje labai įsigalėjęs varputis. Čia aš turiu sodinti tik tai ką galiu storai mulčiuoti. Ir tada turiu puikius rezultatus be didesnio vargo. Bet čia tikra bėda užsiauginti morkų, burokėlių ar ridikėlių. O bulvės, pomidorai, porai, smidrai tiesiog klesti. Čia yra pražutinga daryti siauras lysves ir plačius nemulčiuotus tarplysvius. Bus rezultatai geresni, jei tarplysviai ir lysvės bus gausiai mulčiuojami.

Ant šlaituko, varpūčio nėra, dirva ten sunkesnė. Turiu galvoti, kas geriausiai ten augs, kaip ten susodinti, vageles daryti ar nedaryti. Vis kūrybiškai turi sukurti aplinką, kad būtų augalų, skaidytojų, turėtų kur gyventi plėšrūnai - augalėdžių (mūsų vadinamų kenkėjų) populiacijų ribojančių veiksnių.

Autorius:  Eimute [ Pir Lap 17, 2014 2:17 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Biologijos ir agronomijos dermė

Apie teorijų išbaigtumą, tai iš viso sunku atrasti teoriją, kurią galima būtų pavadinti tikrai išbaigta. Gal aritmetika, kurioje 2+2 visuomet 4. Žiūrėk jau tvirtai nusprendžiama, kad štai tas tikrai tvirtai įrodyta, kad yra taip, o ne kitaip. Bet dar prisideda kažkas ir vėl reikia galvot iš naujo ;)

Autorius:  Eimute [ Pir Lap 17, 2014 2:29 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Biologijos ir agronomijos dermė

Visgi gamtinė žemdirbystė nėra tik gera fanatiška idėja, ji gali kiekvienam duoti puikius rezultatus. Todėl, norisi pabrėžti, kad pirmiausiai reikia suprasti bendruosius organizmų ryšius ir gyvosios gamtos ryšius su dirva, su oru, su šviesa, su šiluma ir kitus ryšius. Šituos dalykus suprantant ir sau prisitaikant, turėsime puikų rezultatą.
Gamtinėje žemdirbystėje yra daug dedamųjų. Kai vieni bandom akcentuot vieną, kiti kitą - net susipykstam. Būtent gamtinėje žemdirbystėje reikia išmintingai sujungti biologijos žinias su agronomijos žiniomis.

Autorius:  zoot [ Pir Lap 17, 2014 5:23 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Biologijos ir agronomijos dermė

Pasikalbėjus su dirvos mikrobiologe kuri tyrinėjo daug metų LT dirvožemius tampa aišku kad GŽ dirvos mikro pasauliui draugiška. Tačiau vien žinoti tai maža . Vienos daržovės galima storai mulčiuoti o kitos nepakenčia daug mulčio ty didesnės drėgmės. Agronomijos mokslas grįstas cheminių augalų apsaugos priemonių naudojimu tręšimu arimu ir dirvos mikro pasaulio sunaikinimu. Agronomai iš viso retai suvokia kam dirvoje gyvi sutvėrimai .Ką ten galima su jais derrinti?

Autorius:  Eimute [ Pir Lap 17, 2014 7:55 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Biologijos ir agronomijos dermė

Dar kartą bandau pasvarstyti, kas gi iš agronomijos lieka atmetus chemizaciją ir pamokymus kada užarti, kada lėkščiuoti. Visgi dirvožemio mokslas dar lieka, lieka supratimas apie įvairių kultūrų poreikius. Va šito mums reikia prie GŽ. Dirvos purumas, pralaidumas yra svarbu. Kol šito nepadarė dirvos organizmai reikia padaryti patiems. Bet daryti taip, kad nenaikinti dirvos ir mulčiaus gyvybės. Tuomet ilgainiui tinkama dirvos struktūra susidaris.

Gal būt GŽ šviesoje turime kurti naują agronomijos mokslą. Man agronomija reiškia mokslą apie kultūrinių augalų auginimą.

Autorius:  Eimute [ Pir Lap 17, 2014 8:10 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Biologijos ir agronomijos dermė

Agronomija bendrąja prasme yra mokslas apie reikalingų žmogaus poreikiams augalų auginimą.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Pen Vas 06, 2015 3:11 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Biologijos ir agronomijos dermė

Nežinau ar čia į temą pataikysiu. :)

Eimutės pamokėlė apie ekologijos dėsnius darže:
http://www.kitoksdarzas.lt/ekologijos-desniai-darze

Puslapis 11 Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/